Olej kokosowy - kontrowersyjny tłuszcz



Olej kokosowy to ostatnimi czasy prawdziwy celebryta pośród produktów spożywczych. Promowany jest mocno na wielu blogach kulinarnych, gdzie podkreśla się m.in. jego korzystny wpływ na przemianę materii. Przyznajemy szczerze, że również ulegliśmy tej modzie i spora liczba przepisów na naszym portalu zawierała ten rodzaj tłuszczu. Postanowiliśmy jednak zbadać ten temat dokładniej i poszukać informacji w bardziej wiarygodnych źródłach.

Okazuje się, że olej kokosowy składa się niemal w 90% z tłuszczy nasyconych. To więcej, niż w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego: maśle (ok. 64%), tłuszczu wołowym (ok. 40%), czy w smalcu wieprzowym (ok. 39%). Tłuszcze nasycone przyczyniają się do powstawania tzw. "złego cholesterolu" (LDL), co bezpośrednio przekłada się na wzrost ryzyka występowania chorób serca. W przypadku oleju kokosowego mamy jednak również do czynienia z pozytywnym zjawiskiem, jakim jest wzrost poziomu „dobrego cholesterolu” (HDL) i to w wyższym stopniu, niż pozostałe tłuszcze. Nie rekompensuje to jednak nadal tak wysokiego przyrostu LDL. Dla porównania, olej rzepakowy charakteryzuje się bardzo niskim poziomem tłuszczy nasyconych (ok. 7%, ponad dziesięciokrotnie mniej!).

Niekorzystne skutki spożywania oleju kokosowego potwierdziły również badania American Heart Association, co umieścili w raporcie wydanym w tym roku.

Ważąc wszystkie za i przeciw zdecydowaliśmy się zastąpić w naszych przepisach olej kokosowy olejem rzepakowym, co powinny odczuć nie tylko nasze serca, ale i portfele :).

Źródła:
http://www.health.harvard.edu/staying-healthy/coconut-oil
http://circ.ahajournals.org/content/early/2017/06/15/CIR.0000000000000510


Data publikacji:
2017-07-15



×